Przejdź do treści
Strona główna » Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Z biegiem czasu każda, choćby najdroższa i najbardziej niezwykła srebrna biżuteria traci kuszący połysk i staje się ciemna, zaplamiona, a nawet czarna. Srebrny łańcuszek czy pierścionek, srebrne kolczyki, generalnie biżuteria ze srebra niejednokrotnie rozczarowują swoim wyglądem, gdyż zaśniedziałe srebro prezentuje się nieestetycznie, nie jest lśniące. Czyszczenie srebra w domu często okazuje się niezbędne, a poniższy tekst podpowie domowe sposoby na czyszczenie biżuterii z białego metalu.

Jak czyścić srebrną biżuterię

Dlaczego srebro matowieje na czarno?

W przeciwieństwie do innych metali szlachetnych srebro silniej reaguje z otoczeniem, a do tego jest dość miękkie, co powoduje dość łatwe zarysowania. Nalot srebra jest spowodowany przez niewielkie ślady związków siarki w powietrzu, które z czasem powodują matowienie kruszcu. Stopniowo tworzy się siarczek srebra, który osadza się na powierzchni metalu w postaci przebarwień od ciemnego do czarnego, dlatego też delikatna srebrna biżuteria wymaga regularnego skutecznego czyszczenia.

Czynniki, które powodują zmianę koloru srebrnej biżuterii

Liczne są powody, dla których ozdoby ze srebra matowieją i zyskują mało estetyczny, ciemny nalot. Do grona tych najpopularniejszych należą niewątpliwie: PH skóry, pot, nawilżające kremy lub filtry przeciwsłoneczne, mydła, żele, chlor, woda morska i detergenty oraz kosmetyki, lakiery, perfumy itp. metale, które zostały zmieszane ze srebrem, są również wrażliwe na procesy chemiczne i w zależności od każdego metalu przyjmie on inny odcień. Na przykład miedź stosowana często do produkcji srebra przybiera zielonkawe odcienie.

Domowe sposoby czyszczenia ulubionej biżuterii

Istnieje wiele sposób, aby srebrne przedmioty odzyskały dawny blask. Czyszczenie srebra domowymi sposobami daje oczekiwane efekty, a biżuteria wygląda znowu jak nowa. Pierwszym i powszechnym krokiem wyprzedzającym inne działania jest niewątpliwie czyszczenie srebrnych ozdób mydłem i ciepłą wodą w celu usunięcia brudu. Można wyczyścić srebrny łańcuszek lub inną biżuterię pod bieżącą wodą, opłukać ją, a następnie osuszyć miękką ściereczką.

Czytaj także:  10 powodów, aby zainwestować w srebro

Folia aluminiowa i łyżeczka sody

Najbardziej znanym i najłatwiejszym sposobem czyszczenia srebra domowymi środkami jest zmieszanie gorącej wody z sodą i umieszczenie w takim roztworze swojej biżuterii wraz z folią aluminiową. Wystarczy przygotować taki roztwór i zanurzyć w nim biżuterię. W tej metodzie sól tworzy napięcie pomiędzy srebrem a folią aluminiową , co powoduje ponowne oddzielenie siarczku srebra od elementów z białego kruszcu. Zatem zastanawiając się nad tym, czym wyczyścić srebrny łańcuszek, to warto przygotować

Soda oczyszczona

Czyszczenie srebra sodą to trik dedykowany zarówno elementom biżuterii, jak również srebrnym sztućcom czy innym przedmiotom wykonanym z tego metalu. Należy wymieszać sodę oczyszczoną z zimną wodą w małej misce, aż powstanie płynna pasta. Aby wyczyścić swoje srebro, należy nałożyć powstałą pastę na sztućce lub biżuterię i wyszczotkować, wyczyścić srebro. Metal powinien ponownie się rozjaśnić po takiej próbie. Srebro można następnie spłukać wodą, sprawdzić efekty działania i dokładnie wytrzeć przedmiot do sucha.

Pasta do zębów

To domowy trik polegający na nałożeniu niewielkiej ilości pasty do zębów na czerniejącą srebrną biżuterię i na starannym przetarciu jej szczoteczką lub miękką szmatką. Można również nałożyć pastę na biżuterię i pozostawić ją do wyschnięcia, a następnie usunąć. Czyszczenie pastą jest popularnym rozwiązaniem i przynosi oczekiwane efekty.

Sól

Srebrną biżuterię domowymi sposobami można czyścić również za pomocą soli kuchennej. Sól można stosować na 2 różne sposoby. Pierwszy używa tego samego systemu, który dotyczy sposobu z sodą oczyszczoną, drugi natomiast polega na tym, że sczerniałe srebro można wyczyścić za pomocą 2-3 łyżek drobnej soli zmieszanej z kilkoma kroplami wody. Gdy mieszanka uzyska konsystencję pasty, należy pocierać nią biżuterię srebrną. Następnie wystarczy spłukać fragmenty biżuterii dużą ilością wody i przetrzeć je suchą szmatką.

Przy czyszczeniu biżuterii srebrnej możemy pomóc sobie szczoteczką do zębów, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków . Użycie szczoteczki do zębów jest szczególnie wskazane do czyszczenia łańcuszków i naszyjników, w przypadku biżuterii drobniejszej i bardziej finezyjnej.

Czytaj także:  10 powodów, aby zainwestować w srebro

Srebrna biżuteria jest elegancka wtedy, gdy błyszczy, ale mamy też przecież ozdoby srebrne oksydowane, elementy biżuterii dawnej, takiej z kamieniami naturalnymi czy bursztynami. Każdy z tych rodzajów biżuterii wymaga innych domowych sposobów na czyszczenie srebra.

Opisane metody na czyszczenie srebrnej biżuterii powodują reakcje chemiczne i dlatego nie są odpowiednie dla ozdób zawierających kamienie szlachetne, perły lub cyrkonie. Dodatki te bowiem mogą ulec uszkodzeniu i wymagają metod mniej agresywnych. Warto też pamiętać, że bardziej odporna na matowienie jest biżuteria ze srebra rodowego, więc może warto zwrócić się w jej stronę przed kolejnym planowanym zakupem ozdób ze srebra?